Ovanligt få norrsken i vinter
Det har varit ovanligt få norrsken i vinter. Det kan både Institutet för rymdfysik och Abisko turiststation intyga.- Tidigare hade vi det var och varannan kväll, nu har vi norrsken ungefär en gång i veckan, säger Putte Eby i Abisko.
Foto: Kurt Engström
- Det har nästan inte varit några solfläckar. Det är inte solfläckarna i sig som orsakar norrsken, men de är ett tecken på att solen är aktiv, säger Ingrid Sandahl.
Färre magnetiska stormar
Intensiva norrsken uppstår när det sker störningar i jordens magnetfält. Dessa störningar orsakas bland annat av solutbrott. En amerikansk studie, med data från och med 1932, visar att det inte förekommit några stora magnetiska stormar varken 2007 eller 2008, vilket är synnerligen ovanligt. Förut har det uppträtt sådana stormar minst en gång per år.
- Det är ett ovanligt djupt minimum. Vad det beror på vet jag inte, säger Ingrid Sandahl.
Lockar japaner
Abisko turiststation har de senaste åren satsat på hårt på att marknadsföra sig som en norrskensrik plats. Aurora skystation på fjället Nuolja invigdes för ett par år sedan och lockar inte minst japanerna. Visst har det flammat till på polarhimlen i vinter, men inte i lika stor utsträckning som tidigare.
- Vi har märkt av färre norrsken, men det har inte inverkat på antalet gäster, säger föreståndaren Putte Eby.
Lugnande besked
Ingrid Sandahl kan dock ge lugnande besked till alla norrskensfantaster:
- Det finns hopp, vi går mot ett nytt solfläcksmaximum så håll ögonen öppna, säger hon.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!