- Det är en chans för våra medlemmar att få ställa ut sin konst och bli bekräftade, säger Britta Jacobson, ordförande.

I går öppnade Bodens konstförening sin årliga höstsalong på Robbgården i Boden. Under den kommer 17 utställare, samtliga amatörer, att visa upp sina verk. Föreningens ordförande, tillika själv utställare, Britta Jacobson berättar att alla medlemmar som anmäler sig får ställa ut minst tre verk. På väggarna hänger allt från akryl och olja till glaskonstverk och collage.

- Här blandas många olika tekniker och motiv, säger Britta.

Bland dem som deltar i utställningen ryms både veteraner och nybörjare. Jenny Spets ställer under höstsalongen ut tre målningar i akvarell. Hon har inte varit med i konstföreningen i mer än en dryg vecka och för henne är det urpremiär i utställningssammanhang.

- Det ska bli väldigt spännande att få visa upp det man har skapat. Kanske får man också sälja någon tavla, säger hon.

Jenny, som själv beskriver sig som nybörjare, berättar att målandet är ett perfekt uttrycksmedel och att hon med sina tavlor vill förmedla ett budskap. Och även om den första utställningen knappt hunnit starta ser Jenny gärna en fortsättning.

- Ja, nu när man väl har kommit igång vill man ju gärna ställa ut igen.

Höstsalongen pågår i en dryg vecka och avslutas på söndag.