Kraftig rökutveckling i trapphus

En brand med kraftig rökutveckling har startat i ett trapphus. Bygganden är utrymd och ingen person ska ha kommit till skada.

Brand. Enligt polisen hyrs flera av de drabbade lägen­heterna av migrationsverket.

Brand. Enligt polisen hyrs flera av de drabbade lägen­heterna av migrationsverket.

Foto: Kenneth Paulsson

Kiruna, uppdaterad2016-02-01 17:27

Den drabbade fastigheten är ett flerfamiljshus på Videplan, Lombolo. Förutom röken ska där också funnits synliga lågor. Räddningstjänst och polis är på plats för att släcka och utreda vad som hänt.

Uppdatering 18:01:

Enligt NSDs reporter på plats har brandkåren har fått ut alla som bor i fastigheten. Det är i vindsvåningen det brinner och det ryker mycket från taket.

– Någon granne sa att det var obehagligt, det är mycket räddningstjänstpersonal på plats och två ambulanser som jag har sett. Tror ingen är skadad utan att de står här för säkerhets skull. Det är mycket folk på gården som står och tittar på släckningsarbetet.

Brandkranen är också på plats, på den står två brandmän som står ovanför branden och undersöker.

Uppdatering 18:15:

Ingen person ska ha kommit till skada i de 14 lägenheterna som finns i byggnaden och branden ska ha börjat i ett vindförråd enligt räddningstjänstens inre befäl Ronny Lindberg.

– Räddningstjänsten arbetar på plats och har lyckats släcka branden. Nu jagar de lite glödbränder. Den är inte under kontroll, men det ser lite bättre ut, säger han.

Räddningstjänsten har en stor bemanning på plats, runt ett 15-tal som arbetar på platsen och arbetet förväntas pågå under några timmar.

Personal från Kirunabostäder befinner sig på plats vid tvättstugan för de drabbade hyresgästerna i området.

Uppdatering 19:21

Majoriteten av de drabbade lägenheterna hyrs av migrationsverket. Polisen rapporterar att de boende som är inhysta i migrationsverkets lägenheter tas omhand av personal. Överiga hyresgäster tas omhand av fastighetsägaren Kirunabostäder.

En tekniker kommer begäras till platsen för att utreda branden. Området är avspärrat i väntan på utredning.

NSD återkommer med mer information.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om