Nytt VM-guld till Kalla

I går blev det silver för Charlotte Kalla som förlorade mot Marit Björgen under VM i rullskidor.I dag var Björgen inte med och kunde stoppa Kalla från att vinna guld.

KRISTIANSUND2011-08-10 16:45

Charlotte Kalla hade ett guld från det senaste VM i skidor som gick. Nu har hon ett från VM i rullskidor.

Mästerskapet hålls i norska Kristiansund och under gårdagen tog Kalla silver under loppet över 10 kilometer efter att Marit Björgen tagit ett nytt guld.

I dag fanns inte Björgen med på banan och kunde stoppa Tärendötjejen. Loppet kördes över 17 kilometer och Kalla vann med 49 sekunder före norskan Heidi Weng.

Sandra Hansson blev näst bästa svenska med en fjärdeplacering.

På herrrsidan var Petter Northug snabbast i loppet över 24 kilometer. Precis som i går kom svenska Anders Svanebo tvåa efter att Northug, precis som vanligt, dominerat när det blev spurt. 2,7 sekunder blev segermarginalen denna gång för Northug.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om