Det är advokaten Nicolas Connor Georgiades, som driver advokatfirman Connor Legal med bas i huvudstaden Nicosia, som ger sin analys av fallet. Han har följt utvecklingen via cypriotisk media och pekar ut penningtvättsbrottet som det allvarligaste som riktas mot Jonny Uvén.
– Åtalas han för grovt brott kan han straffas med upp till 14 års fängelse eller böter på upp till 500 000 euro, eller både och, säger Nicolas Connor Georgiades när vi når honom på telefon.
Att Jonny Uvén dessutom misstänks för sammansvärjning, rymning från laglig internering och inblandning i korruptionsbrott försvårar situationen för honom, menar advokaten.
Den kvinnliga advokaten och polismannen riskerar sju års fängelse för delaktighet i flyktförsöket.
Ärendet har nu förts över till Larnaca permanent assize court, uppger Connor Georgiades. En brottmålsdomstol med tre domare som kan utdöma strängare straff än fem års fängelse, vilket är det maximala för den lägsta instansen på Cypern.
När det gäller utlämningsärendet, konstaterar Connor Georgiades:
– Även om Uvén har gått med på att bli utlämnad kommer han att bli kvar på Cypern tills rättegången efter flyktförsöket är avslutad. Han kommer att vara kvar på Centralfängelset.
Inför tisdagens förhandling, som även denna gång är en cypriotisk version av en omhäktning i Sverige utan restriktioner, talar mycket för att Jonny Uvén kommer höras om flyktförsöket den 22 december.
Tidigare i veckan begärde han att få en svensk tolk efter att den förra förhandlingen genomförts med tolkning från grekiska till engelska.
När vi når Jonny Uvéns advokat på Cypern, Andonis Vafeas, på telefon är han kortfattad. Han vill inte heller bekräfta att han har begärt att få höra sin klient.
– Nej. Vi måste först analysera det han anklagas för efter händelsen på kliniken. Sedan ska vi bestämma oss hur han svarar på det och om det går att förhandla, säger Andonis Vafeas och fortsätter:
– De kommer att presentera nya anklagelser. Han får då säga om han accepterar det de anklagar honom för, eller inte.
Vet du något om fallet i Sverige?
– Nej.
När det gäller begäran om utlämning, säger Vafeas:
– Eftersom det är ett brottmål här på Cypern så måste det avgöras först innan han kan utlämnas. När det är utrett och om han döms, då är det upp till de två länderna att bestämma.
Halv nio på tisdagen fortsätter rättsprocessen mot Jonny Uvén.
Då finns NSD på plats och liverapporterar.