Arbetet med renarna fortsätter

Mycket vatten vid strandkanten på ön Sandgrönnorna ställer till det i dag.

Där på andra sidan, på ön Sandgrönnorna, är uppemot tusen renar som ska in till fastlandet på ett eller annat sätt...

Där på andra sidan, på ön Sandgrönnorna, är uppemot tusen renar som ska in till fastlandet på ett eller annat sätt...

Foto: Kurt Engström

LULEÅ, uppdaterad2014-03-21 12:21

Arbetet med att försöka få i land renhjorden från ön Sandgrönnorna i Luleå skärgård fortsätter. Det har snöat under natten men isrännan har inte gått upp och renskötarna har kunnat ta sig över till ön även på fredagen.

Flödesvatten gör det svårt att få renarna att gå ut på isen, de tvekar och känner att det luktar havsvatten.

Sjötrafiken tar anda leden

Tanken var att Sjöfartsverket skulle släppa på trafiken i Sandgrönnleden redan i onsdags. Det flyttades sedan fram till torsdag lunch, då planen var att renarna skulle vara över till fastlandet. I går stod ett fartyg och ville in via Sandgrönnleden, men den dirigerades till slut till den andra rännan. Men gårdagens försök att få över renarna gick i stöpet och nu gäller ytterligare nya bud för sjötrafiken.

– Vi har ingen aviserad trafik förrän lördag morgon, så tills dess har renskötarna på sig, säger Anders Dahl, Sjöfartsverkets områdeschef för Bottenviken till nsd.se.

Får fartyg börja köra i den farleden då?

– Nej, vi släpper inte på trafiken så länge det finns renar i området, då riskerar vi att de irrar ut i rännan och det vill vi inte ha på vårt ansvar. Vi avvaktar och än så länge finns det hopp, säger Anders Dahl.

Isbrytarna får jobba för att hålla den andra farleden, Farstugrunden, öppen då det drivit in massor av is i den senaste tiden.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om