19-åringar rånades

- Vi har blivit rånade. Kontakta polisen.Så sa två 19-åriga män när de kom till Statoil på Mjölkudden.Männen ska ha hotats med ett pistolliknande föremål innan rånarna försvann spårlöst.

Mjölkudden mjölkuddscentrum centrum torg luleå

Mjölkudden mjölkuddscentrum centrum torg luleå

Foto: Magnus Pehrsson

Luleå2013-02-10 12:38

Det var strax efter klockan 07.00 på söndagsmorgonen när personalen på Statoil fick det oväntade besöket. Två 19-åriga män kom till bensinmacken och uppgav att de hade blivit utsatta för ett rån i Mjölkuddens centrum. Gärningsmännen ska ha varit maskerade och en av dem hade hotat 19-åringarna med ett pistolliknande föremål.

- De fick med sig en jacka och pengar, vi uppger inte hur mycket pengar i nuläget. Därefter försvann gärningsmännen i okänd riktning, säger Jennie Blixt, jourhavande förundersökningsledare.

Hundar på plats
Polisen tog uppgifter på stort allvar och en platsundersökning utfördes på Mjölkudden.

- Vi har haft hundar på plats men det har ännu inte gett något resultat, säger Anders Perä, polisen, vid 17-tiden.

I övrigt är polisen mycket förtegen.

- Vi bedriver allmän spaning och vill vänta med att lämna ut signalement på gärningsmännen.

Efterlyser vittnen
Polisen efterlyser också iakttagelser från allmänheten på Mjölkudden.

- Tidigt på söndagsmorgonen är det inte mycket folk i rörelse, så vi tar tacksamt emot alla tips, säger Jennie Blixt.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om