Vi har tidigare berÀttat om hÀndelsen som intrÀffade i samband med en julfest pÄ flygflottiljen i december i fjol. Ett befÀl och en kvinnlig medarbetare i underordnad stÀllning sov tillsammans i ett vilorum efter att festen avslutats, dÀr ska mannen enligt Äklagaren ha tvingat till sig ett samlag samt utsatt kvinnan för ytterligare en sexuell handling.
RÀttegÄngen som hölls bakom stÀngda dörrar avslutades under onsdagen. à klagaren Jonas Fjellström yrkade pÄ att mannen ska dömas till minimistraffet för vÄldtÀkt vilket Àr tre Ärs fÀngelse. Den starkaste bevisningen, menar han, Àr att mannen erkÀnner sexuell handling.
â Enligt honom var kvinnan inte sĂ„ berusad, men vi har vittnen som sett att hon varit sĂ„ full att hon krĂ€kts, sĂ€ger Jonas Fjellström.
Ytterligare ett starkt bevis enligt Äklagaren Àr de meddelanden som mannen skickade till kvinnan dagen efter julfesten, dÀr ber han om ursÀkt för att han var sÄ pÄ och att han var en grottmÀnniska. Han borde ha lÄtit henne sova som hon sÄ uppenbarligen behövde, stÄr det att lÀsa.
â Det menar jag styrker att det gĂ„tt till sĂ„ som mĂ„lsĂ€gande sĂ€ger.
Vid den tekniska undersökningen av mannen mobiltelefon framkommer det att han efter att meddelandet skickats till kvinnan sökt pÄ ord som vÄldtÀkt, straff och anmÀlan. Enligt försvaret har mannen varit inne pÄ en hemsida och tittat pÄ en hÀndelse om en fotbollsspelare som vid tidpunkten var misstÀnkt för vÄldtÀkt.
â Ord frĂ„n en hemsida ploppar inte upp i ordlistan sĂ„ dĂ€r bara. Och om det skulle vara sĂ„ borde ordet fotboll ha dykt upp, sĂ€ger Fjellström.
Vidare pekar han pÄ att mannen och kvinnan haft en sexuell relation, Àven före tidpunkten för hÀndelsen.
â De har haft sex tidigare sĂ„ det Ă€r lite mĂ€rkligt att hon skulle anmĂ€la just den hĂ€ndelsen.
Via sin försvarare yrkar mannen pÄ att han ska frias frÄn vÄldtÀktsanklagelserna. Försvararen anför ocksÄ att mannen kanske inte insÄg hur berusad kvinnan var. Mannen vidgÄr att de haft sexuellt umgÀnge men att de ska ha skett pÄ frivillig vÀg. För tingsrÀtten berÀttar han om tiden efter Ätalet vÀckts.
â Jag har mĂ„tt vĂ€ldigt dĂ„ligt och jag har dömts i förhand. Mina kollegor har aktivt dömt mig, Ă€ven mina vĂ€nner.
Mannen sÀger ocksÄ att han avslutat sin tjÀnst pÄ F21.
â Det blev ohĂ„llbart och hade inte gĂ„tt att jobba kvar. Det handlar inte bara om F21 utan hela försvarsmakten. Hela mitt liv har raserats av det hĂ€r.