Raden av bedrägerier ska enligt åtalet från assistentåklagare Joseph Ricken startat i oktober 2016. I det fallet är det en kvinna ska ha lånat ut pengar och betalat kostnader för 30-åringen för totalt 157 599 kronor.
Dessa brott ska den misstänkte gärningsmannen utfört under två månaders tid i Linköpings kommun.
Joseph Ricken konstaterar i stämningsansökan att 30-åringen "har uppgett att han ska betala tillbaka pengarna, trots att han saknat avsikt och förmåga att göra det".
I tre fall påstår åklagaren att 30-åringen har lurat till sig pengar genom att uppge att han kunde hjälpa närstående till målsägarna att ta sig från krigshärjade länder till Sverige.
Vid tolv tillfällen ska en man i Piteåtrakten blivit lurad på totalt 349 600 kronor. Enligt åklagaren har 250 000 kronor av den summan rört sig om diverse lån, till stor del kontanta pengar, men även övertagande av lån.
Joseph Ricken konstaterar i åtalet att 30-åringen lämnat "oriktiga uppgifter om varför han var i behov av pengar".
30-åringen ställs inför rätta misstänkt för tolv fall av grovt bedrägeri och ett fall av övergrepp i rättssak.
I den senare åtalspunkten påstår åklagaren att den misstänkte har hotat målsägaren att en polisanmälan skulle medföra ett återvändande till hemlandet.
Under rättegången kommer bevisning i form av översättningar från anteckningsblock och sammanställningar av överföringar att presenteras vid sidan av målsägarnas berättelser.
Den misstänkte mannen förnekar brott.
Rättegången pågår i fem dagar.