Bilder frÄn Första majfirandet i LuleÄ

Arbetarrörelsens högtidsdag Första maj firades stort i LuleĂ„ nĂ€r Socialdemokraterna och LO-facken Ă€ntligen kunde samlas för en "riktig" demonstration och inte en digital. "Äntligen", sĂ€ger Fredrik Hansson, S.

Borta Àr pandemin och nu kunde arbetarrörelsen Äter tÄga genom LuleÄ pÄ det traditionsenliga första majtÄget.

Borta Àr pandemin och nu kunde arbetarrörelsen Äter tÄga genom LuleÄ pÄ det traditionsenliga första majtÄget.

Foto: PÀr BÀckström/ Frilans

LuleÄ2022-05-01 16:14

De senaste tvÄ Ären har arbetarrörelsen firat 1 maj pÄ digitala plattformar istÀllet för att gÄ i demonstrationstÄg. Men Ärets förstamajtÄg anordnades precis "som förr".

NÄgot som gladde tÄgets deltagare:

– Äntligen, det kĂ€nns jĂ€ttebra. Det hĂ€r Ă€r ju en viktig dag för oss socialdemokrater, sĂ€ger Fredrik Hansson, S, kommunstyrelsens vice ordförande.

NÄgot som Erik Karlsson, S-Studenter, hÄller med om:

– Det Ă€r viktigt att visa vad Socialdemokraterna stĂ„r för och vad vi kĂ€mpar för. Det Ă€r en historisk dag för arbetarrörelsen.

– Vi Ă€r hĂ€r av flera anledningar, framför allt för att pĂ„visa strejken mot kyrkan som pĂ„gĂ„r. SĂ„ vi Ă€r hĂ€r ett tag men sedan ska jag vidare och vara strejkvakt, sĂ€ger Lotta Adolfsson, sektionsordförande för Kommunal i LuleĂ„.

 Rebecca Ekström och Mattias Andersson. BĂ€gge byggnadsarbetare, vill att sĂ€kerheten och arbetsmiljön för byggnadsarbetare ska vara en central frĂ„ga det kommande valet.

– VĂ„r kollegor dör pĂ„ jobbet, en byggnadsarbetare per mĂ„nad kommer inte hem frĂ„n jobbet och det Ă€r fruktansvĂ€rt. Det mĂ„ste tas pĂ„ allvar, sĂ€ger Rebecca Ekström.

Hon pÄtalar vikten av att se över arbetsmiljön och sÀkerheten samt utbilda skyddsombud.

– Det Ă€r vĂ€l ingen hemlighet att det finns riskfyllda moment i vĂ„rt arbete. Och nĂ€r det slarvas med sĂ€kerhet och okunskap Ă€r nĂ€r vĂ„ra kollegor dör.

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!