Bilföraren hittad – 15 mil från olycksplats

Hundpatrullen gick bet – men polisen hittade den försvunne bilföraren ändå.

Gick bet. Hundpatrullen gick bet men polisen hittade den försvunne bilföraren ändå.

Gick bet. Hundpatrullen gick bet men polisen hittade den försvunne bilföraren ändå.

Foto: Tommy Borg

Luleå2017-10-08 19:46

Det var på söndagsförmiddagen som en kraschad bil hittades på vägen mellan mellan Kitkiöjoki och Keräntöjärvi i Pajala kommun.

Bilen var kraftigt demolerad, men någon bilförare hittade inte räddningstjänsten i närområdet. Inte heller polisen, som skickade en hundpatrull för att söka igenom ett större område för att utesluta att föraren hade blivit chockad eller skadad och begett sig till skogs.

Läs mer: Singelolycka i Pajala

Läs mer: Hundpatrull kopplas in

Efter 4-5 timmars resultatlöst sökande gav hundpatrullen upp.

Dock återfanns mannen, som var i 50–60-årsåldern, ändå. Han hade tagit sig hem till Vittangi, 15 mil från olycksplatsen.

– Han var lite skärrad men helt oskadd. Han har haft mycket tur. Man önskar ju bara att han hade anmält olyckan, säger Per Andersson, vakthavande befäl vid polisens regionledningscentral.

Bilen var en tjänstebil, vilket innebar att det var lite trixigt för polisen att hitta rätt på bilföraren.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om