Brott misstänks ligga bakom arbetsplatsolycka

Händelsen i april, där två barn och en kommunanställd fick brännskador av hett vatten, utreds som brott.

Luleå2016-08-25 11:16

Målsägarbiträden har nu utsetts till de två skolbarn som skadades i en olycka utanför Öhemsskolan i Luleå i april.

Även en vuxen man finns med som målsägande, enligt uppgifter från åklagaren till nyhetsbyrån Siren.

LÄS MER: Skolbarn skadade av hetvatten vid explosion

LÄS MER: Otillräcklig riskbedömning vid explosion

Det var när två kommunanställda skulle tina upp en frusen brunn med hjälp av ånga som olyckan var framme – någon form av övertryck bildades och orsakade att ett hett ångmoln vällde upp ur brunnen.

Arbetet utfördes på en skolgård och två barn fick brännskador. Även en av de kommunanställda skadades – och dessutom så allvarligt att han fick läggas in på sjukhus med brännskador på ansikte, ben, armar och rygg.

Händelse utreds som ett brott mot arbetsmiljön och rubriceras som vållande till kroppsskada. Enligt nyhetsbyrån Siren finns ingen formellt misstänkt i nuläget.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om