Busschaufförerna sågar Luleås snöröjning

"Knöligt, hoppigt – på vissa ställen står vi upp i bussen". Busschaufförerna vid Luleå lokaltrafik sågar snöröjningen på Luleås vägar.

MISSNÖJE. Vinterväglaget i Luleå är dåligt, konstaterar LLT:s busschaufförer. Rondellen vid Kulturens hus är en av de platser där det är mycket gropigt.

MISSNÖJE. Vinterväglaget i Luleå är dåligt, konstaterar LLT:s busschaufförer. Rondellen vid Kulturens hus är en av de platser där det är mycket gropigt.

Foto: Kurt Engström

LULEÅ2015-01-09 16:25

– Det är hemskt. Jättehemskt, säger Anette Glad, trafikledare vid LLT, till Radio Norrbotten.

Det är snöandet i kombination med temperaturväxlingar som ställt till stora problem för snösvängen.

Speciellt i rondeller och korsningar är väglaget riktigt dåligt.

– I korsningen vid Norra Örnässkolan och Holms café är det sådana gropar att vi står upp i bussen, säger Anette Glad till Radio Norrbotten.

Anette Glad konstaterar att snöröjningen fungerade bättre förr i tiden eftersom snösvängen fick vara ute tidigare då.

– Rutinerna har förändrats.

Busschauffören Mats Johansson menar att det bara är att gilla läget – samt tipsar snöröjarna om att sänka hastigheten när de skrapar så det slipper bli "tvättbrädor".

– De kör för fort och då hoppar bladet för dem, säger han till Radio Norrbotten.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om