– Intresset är mycket stort både från fastighetsägare och fastighetsutvecklare, men vi kommer inte stressa med en försäljning. Just nu har vi fullt fokus på att få klar vår nya fastighet, säger Peter Lindström, vd vid Bygma.
Han berättar att även Luleå kommun uppvaktar dem, eftersom läget är mycket attraktivt och strategiskt. Dock är inte kommunen intresserad av att köpa marken.
Trafikverkets besked tidigare i år om att det är den västliga sträckningen som gäller för Norrbotniabanan har inneburit att området vid Södra hamn blivit mer tillgängligt för utveckling.
Något som sannolikt höjt värdet på fastigheten ytterligare, bedömer Peter Lindström.
– Men jag vill inte spekulera i något värde. Det beror helt på vilken köparen är och när man säljer.
Fastigheten är anrik och har haft en stor plats i Luleås stadsbild i över 100 år, då Luleå ångsåg fanns här. 2010 bytte den ägare till Bygma, men sedan dess har området vid Södra hamn alltmer präglats av bostäder.
Det är dock inte det huvudsakliga skälet till att Bygma förra hösten köpte fastigheten på Spantgatan i Notviksstan, efter att XL bygg lämnat den.
– Vi har behov av att växa och har letat en större lokal under en tid. När det här tillfället dök upp så agerade vi, säger Peter Lindström.
Just nu pågår en helombyggnad av fastigheten.
Bygma har beviljats två bygglov av miljö- och byggnadsnämnden i Luleå. Det ena gäller fasaden, som byts ut och där man även bygger till en portal.
Det andra gäller ett större lager på baksidan på drygt 2 000 kvadratmeter.
– Vi river bort vissa delar, bygger större och omdisponerar, men själva stommen på fastigheten blir kvar.
Peter Lindström vill inte gå in på hur mycket pengar som företaget investerar.
– Men det är betydande belopp. Det kommer att bli ett helt bytt byggvaruhus.
I dag har man 22 anställda i Södra hamn. Personalstyrkan kommer att utökas med några tjänster till, enligt Lindström.
Även i Boden bygger Bygma en ny anläggning, och där blir det fem nya tjänster.
– Vi räknar med att båda anläggningarna kan invigas i slutet av 2025 om allt går enligt planen, säger Peter Lindström.