L vill införa ett årligt återkommande ungdomsparlament, att mötena i fullmäktige ska inledas med en allmän frågetestund, att mötena ska streamas av kommunen och att partiernas ledamöter ska få möjlighet att sitta partivis i sessionssalen, inte utspridda som nu.
Men motionen avslogs i kommunstyrelsens arbetsutskott. Motivet är att tidigare försök med ungdomsparlament misslyckats, och att kommunstaben redan har ett uppdrag att senast i december 2019 presentera ett övergripande förslag för ungdomsinflytande. I motivet finns också kostnader för namnetiketter.
Liberalernas gruppledare Thomas Söderström är besviken.
– Vi tycker att det här vore intressant att prova. Om kostnaderna för att trycka upp namnen är så stora kan mitt parti sponsra med en kartong dymoetiketter, säger han.