Rättegången kommer att ske i Piteå tingsrätt eftersom Luleå tingsrätt är under ombyggnad. Förhandlingen är i nuläget planerat att pågå i fem dagar. Rättegångsdagarna blir den 31 oktober samt 6,7,8, och 11 november, den 12e är en reservdag.
Normalt består domstolen av en rådman, en notarie samt tre nämndemän. Lagmannen vid Luleå tingsrätt Erik Graeske, har förstärkt uppsättningen.
Extraplatser i rättssalen
Domare under mordrättegången är rådman Katarina Lindgren och pensionerade rådmannen Ulf G Andersson samt en notarie. Istället för tre nämndemän kommer det nu att vara fyra.
– Vi gör så här ibland för att få en säkrare och en mer kvalitetsmässigt dom. Eftersom det här är ett indiciemål krävs det att domstolen är extra alert, säger Erik Graeske.
Piteå tingsrätt har för närvarande den största rättssalen i länet eftersom Luleå tingsrätt är under ombyggnad. Normalt har tingsrätten i Piteå 40 platser för åhörare men nu kommer tio extrastolar att sättas in.
En annan förändring i målet är att 22-åringens försvarare, advokat Bo Forssberg, har fått tingsrättens tillstånd att ha med sig ett juridiskt biträde vid förhandlingen.