Det har gått nästan två år sedan ett hyreshus på Ekorrstigen på Hertsön totalförstördes i en brand.
År 2007 förstördes även ett annat bostadshus i en brand på Rådjursstigen på Hertsön.
– I stället för att bygga upp det då, så byggde vi dit en lekplats i väntan på en ny fastighet. Varför vet jag inte. Men nu är väntan över, säger Niklas Rombe Hedlund, Lulebos projektledare.
Nu planerar Lulebo att bygga två lamellhus, friliggande flerbostadshus, på tomterna, meddelar bostadsföretaget på sin hemsida.
Tvåvåningshusen planeras ha röda träfasader och grå detaljer och alla lägenheter får egen ingång.
– Det är loftgångshus i trä, med 14 lägenheter per fastighet.
De nya husen byggs utan vindsförråd. En anledning till det är att flera av bränderna på Hertsön har startat på vindsvåningen.
– Sen vet man inte vem som är uppe på vinden. Så det är för att minska spring och eventuell brand från vinden.
Istället kommer alla lägenheter få inglasad balkong eller uteplats, där även det egna lägenhetsförrådet kommer placeras.
Innan byggstarten kommer lekplatsen på Rådjursstigen monteras ner och flyttas till en tidigare fotbollsplan i närområdet. I samband med detta kommer lekplatsen också rustas upp och kompletteras med en multiarena.
När är byggstart?
– Vi har lämnat in bygglov och hoppas på byggstart i maj.
Det är Hellströms bygg i Piteå som tilldelats projektet och produktionskostnaden planeras ligga mellan 50-60 miljoner totalt.
– Då är det för båda fastigheterna, markjobb, flytt av lekplatsen och förberedelsen för multisportarenan. Så det är som tre projekt, säger Niklas Rombe Hedlund.