En påminnelse om Kristallnatten
Runt om i Europa får nazister och andra högergrupper allt mer att säga till om. - Det blåser mörkbruna vindar sade Hanna Goding från Ung vänster.
Hanna Goding, ordförande i Ung vänster i Luleå, påminde om Kristallnatten då tyskarna intensifierade förföljelserna av judarna.FOTO: Bengt-Åke Persson
Foto: Bengt-Åke Persson
Goding är ordförande i Vänsterpartiets ungdomsförbund i Luleå. Hon berättade om vad organisationen råkat ut för, bland annat vandalism av lokaler.
- De försöker få tyst på oss. Kampen är viktigare än någonsin, sade hon om rasisterna som även finns i Luleå.
Syndabockar
Vid ekonomisk kris och hög arbetslöshet frodas rasism. Då pekas det ut syndabockar.
- Vi står för människovärde och demokrati. När de försöker skrämma oss till tystnad är det viktigt att säga ifrån, sade Goding.
Romerna är en annan folkgrupp som nazisterna i Tyskland gick hårt åt.
Därför påminde Monica Carlsson, Vänsterpartiet, om den diskriminering dessa utsätts för även i dag. Och, enligt henne, den handfallenhet som EU visar.
Enligt Carlsson växer grogrunden för rasistiska och facistiska rörelser när skillnaderna i samhället ökar - de rika får mer och de fattiga mindre.
Hon pekade också på de hårdare krav som ställs på flyktingar som kommer till Sverige, bland annat språkkrav. Samt den skepsis som frodas; "är de riktiga flyktingar?".
Alla har ansvar
- Alla demokratiska partier har ansvar, sade hon och påminde om att judarna utpekades som syndabockar under krigsåren i Tyskland.
Hon ställde också frågan vilka det handlar om nästa gång.
Hon följdes av Palestinagruppernas representant, Barbro Midbjer:
- Det är samhällssystem som lockar fram rasismen, motverkar mångfalden, sade hon och riktade kritik mot mot regeringens och Europaparlamentets "flathet" mot Israel.
- Det finns närmare fem miljoner palestinska flyktingar i dag, sade hon och pekade på den mur som israelerna byggt. En mur som dessutom ska förstärkas.
Fakta Kristallnatten
Benämning på den judepogrom som genomfördes i Tyskland natten mellan 9 och 10 november 1938. Den iscensattes av myndigheterna på order av propagandaminister Goebbels. Under natten förstördes judiska affärer och synagogor över hela Tyskland; 36 människor dödades och lika många skadades svårt; 20 000 judar greps och skickades till koncentrationsläger. Nazistregimens förevändning för kristallnatten var att en från Tyskland utvisad jude skjutit en tysk diplomat i Paris 7 november (död 9 november); angreppen mot judarna betecknades som "folkvrede". Judarna ålades dessutom att betala en miljard mark i skadestånd.
NE
NE
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!