Extra: storregionen kan stoppas i riksdagen

Regeringens regionreform kan stoppas i riksdagen.

FÖRSTA FÖRSLAGET. Indelningskommitténs ordförande Barbro Holmberg och vice ordförande Kent Johansson lade fram det första förslaget på det nya Sverige, indelat i sex regioner.

FÖRSTA FÖRSLAGET. Indelningskommitténs ordförande Barbro Holmberg och vice ordförande Kent Johansson lade fram det första förslaget på det nya Sverige, indelat i sex regioner.

Foto: Erik Nylander/TT

LULEÅ2016-04-20 11:28

Det är allianspartierna och Sverigedemokraterna som i en motion kräver att stora förändringar av ett landsting måste föregås av folkomröstning eller annan opinionsundersökning, enligt Ekot.

Allianspartierna och Sverigedemokraterna har tillsammans majoritet i riksdagen. Kravet är att riksdagen får behandla motionen och att lagen därefter skrivs om.

Detta skulle innebära att processen med att rita om Sveriges karta till sex stora regioner, där bland annat Stornorrland ingår, försenas och kanske även stoppas.

Talmannen har tidigare stoppat motionen. Det är första gången som en majoritet i riksdagen trotsar talmannen.

– Vårt ställningstagande till talmannens beslut handlar om att det är väldigt ovanligt att talmannen griper in och försöker stoppa en motion. Då är det viktigt att frågan prövas var går egentligen gränsen att motionera. Motionen i sak handlar ju om att det är viktigt att medborgarna har möjlighet att yttra sig i frågan om bildandet av storregioner. Det är en stor och viktig samhällsförändring. Då är det av stor betydelse att den är demokratisk förankrat, säger Andreas Norlén (M), ordförande i konstitutionsutskottet, till Ekot.

– Det är naturligtvis ett sätt att lyssna av och se till att få ett underifrån-perspektiv på frågan. De är mycket glädjande och så tydlig som regeringen varit med att man vill driva igenom det här så tror jag att det är enda sättet att stoppa en regionreform, säger Mattias Karlsson, Moderaternas gruppledare i landstinget.

– Jag har inte riktigt full koll på vad det här innebär. Vad jag förstår så ska man pröva om motionen får läggas. Blir det så ska den hanteras i konstitutionsutskottet. Det vore mycket olyckligt om regionbildandet stoppades och det är klart att vi följer det här ärendet men tills vidare jobbar vi på som tidigare, säger landstingsrådet Maria Stenberg (S).

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om