Filmade skolkamrat i duschen

Några elever filmade en skolkamrat i duschen. Nu är de anmälda till socialtjänsten.

Kränkande. Den drabbade ska ha varit kompis med dem som filmade i omklädningsrummet.

Kränkande. Den drabbade ska ha varit kompis med dem som filmade i omklädningsrummet.

Foto: Fotograf saknas!

LULEÅ2015-10-08 14:17

En anmälan om ofredande har kommit in till polisen i Luleå.

Händelsen inträffade i ett skolomklädningsrum och eleven blev filmad i duschen. Enligt anmälan ska det ha varit flera som ofredat eleven. Den drabbade elevens föräldrar tog kontakt med skolan och med polisen.

Rektorn för skolan säger att de inblandade är med i samma kompisgäng.

– Vi vet egentligen inte vad som ha hänt, men några kan ha filmat kompisen i omklädningsrummet. Om det skett någon spridning vet jag inte, säger rektorn.

Skolan har haft samtal med de inblandade eleverna och med deras föräldrar.

– Det som hänt var kränkande för den drabbade eleven. Vi känner familjen väl och vår bedömning är att det inte handlar om mobbning, säger rektorn.

I skolan ska man nu arbeta vidare med reglerna vid skolan. De regler som finns innebär att mobiler, läsplattor och datorer endast ska för användas som arbetsverktyg under skoltid.

– Vi kommer att gå vidare på något sätt, men måste ta hänsyn till den drabbade eleven. Alla elever ska kunna känna sig trygga i omklädningsrummen.säger rektorn.

Inge Barsk, förundersökningsledare polisen, säger att polis varit till skolan och pratat med alla inblandade, men att man inte går vidare med utredning.

– Alla inblandade var under 15 år och går inte att lagföra för brott av den här typen, säger han.

Polisen lämnade vidare fallet till sociala myndigheter.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om