Åklagaren: "Han har smugit in bluff-fakturor i projekt"

Hittills har rÀttegÄngen i stort handlat om rutiner och styrning hos Lulebo. PÄ tisdag Àr det dags för Ätalspunkterna i mÄlet, med ett tydligt pÄstÄende frÄn Äklagaren: "Vi menar att det Àr luftfakturor", sÀger Rickard Finnberg.

Rickard Finnberg, kammarÄklagare som leder utredningen efter LulebohÀrvan tillsammans med kollegan Stina Stener, hÀvdar att den huvudÄtalade 48-Äringen har svindlat bostadsbolaget pÄ miljontals kronor med hjÀlp av bluff-fakturor och fem behjÀlpliga företagare.

Rickard Finnberg, kammarÄklagare som leder utredningen efter LulebohÀrvan tillsammans med kollegan Stina Stener, hÀvdar att den huvudÄtalade 48-Äringen har svindlat bostadsbolaget pÄ miljontals kronor med hjÀlp av bluff-fakturor och fem behjÀlpliga företagare.

Foto: PÀr BÀckström/ Frilans

LuleÄ2023-01-26 16:44

Efter fem dagar i LuleÄ tingsrÀtt, i en allmÀn del om rutiner och styrning inne pÄ Lulebo och hur arbeten skulle ha utförts, skÀrps tonlÀget i rÀttssalen nÀsta vecka nÀr parterna samlas igen.

Det Àr dags för konkreta Ätalspunkter i mÄlet.

Först ut, vid sidan av den huvudÄtalade 48-Äringen, Àr en företagare i anlÀggningsbranschen frÄn LuleÄ.

Nio rÀttegÄngsdagar Àr inplanerade i mot de tvÄ mÀnnen som tillsammans pÄstÄs ha svindlat det kommunala bostadsbolaget pÄ runt 3,5 miljoner kronor.

– DĂ„ kommer vi att gĂ„ igenom faktura för faktura, och föra bevisning varför vi anser att det hĂ€r Ă€r bluff helt enkelt. Vi menar att det Ă€r luftfakturor. Att det Ă€r fakturerat för arbete som aldrig har utförts, sĂ€ger Rickard Finnberg, kammarĂ„klagare som leder utredning tillsammans med kollegan Stina Stener.

Det rör sig bland annat om besiktningar och inventeringar – som inte lĂ€mnar nĂ„gra spĂ„r, konstaterar Finnberg.

I det hÀr fallet: Hur menar ni frÄn Äklagarsidan att den brottsliga gÀrningen konkret har gÄtt till?

– Det Ă€r lite tidigt att gĂ„ in pĂ„ det. För vi börjar ju först nĂ€sta vecka med den Ă„talspunkten. Men det har jag ju redan sagt, att han har smugit in bluff-fakturor i projekt som haft kvar budgetmedel. 

PÄ vilket sÀtt kan ni bevisa att det inte har skett nÄgot arbete, om det inte finns spÄr?

– Det Ă€r upp till domstolen i slutĂ€ndan. Vi har pĂ„stĂ„tt att det inte har utförts nĂ„got arbete eller att arbetet har saknat vĂ€rde. Att Lulebo inte blir berikat av att man gĂ„r och rĂ€knar nĂ„gra lampor som finns pĂ„ en fasad. Det Ă€r liksom ett ickearbete.

Men Àr det inte svÄrt att bevisa?

– Det kan det vara. Men vi tycker att det förtjĂ€nar rĂ€ttens prövning.

NÀr det gÀller medgÀrningsmÀnnen delaktighet Àr Finnberg relativt kortfattad.

– Vi menar att de som har skickat fakturorna har varit behjĂ€lpliga och underlĂ€ttat hans gĂ€rning.

Åklagaren sĂ€ger sig ocksĂ„ vara sĂ€ker pĂ„ att det Ă€r 48-Ă„ringen som har styrt upp vad som ska stĂ„ pĂ„ fakturan.

PÄ frÄga om Rickard Finnberg vill kommentera den förre Lulebochefens verbala angrepp i veckan mot bostadsbolagets ledning, om en pÄstÄdd hÀxjakt mot honom, sÀger han:

– Nej, jag har inga kommentarer pĂ„ det. Vi kommer att fortsĂ€tta föra bevisning. NĂ€sta vecka blir det mer tydlig bevisning, vad han faktiskt har gjort.

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!