Första skålen i Luleås skybar

Skybarer är den nya grejen i Luleå centrum - men den första dröjer nästan två år.
NSD är inte en tidning som orkar vänta så länge.
Så vi tog drinkarna till himlen för att känna av barhänget däruppe.

NSD:s reporter Bo Torbjörn Ek skålar in året 35 meter upp i luften. Ungefär så här blir utsikten från baren högst upp i det hotell som ska byggas på kvarteret Hunden. I glaset finns NSD:s egenkomponerade, alkoholfria drink "Den rädde klättraren".FOTO: Pär Bäckström

NSD:s reporter Bo Torbjörn Ek skålar in året 35 meter upp i luften. Ungefär så här blir utsikten från baren högst upp i det hotell som ska byggas på kvarteret Hunden. I glaset finns NSD:s egenkomponerade, alkoholfria drink "Den rädde klättraren".FOTO: Pär Bäckström

Foto: Pär Bäckström

LULEÅ2011-12-31 06:00

Oktober 2013 är det tänkt att Hilding Holmqvists restaurang med bar och lounge ska öppna högst upp i hotellet i kvarteret Hunden.

35 meter över marken med utsikt mot Kulturens hus och Norra hamn.

- Vi tror att det kommer att bli bra. Något nytt för Luleå. Man ska kunna träffas på kvällen efter jobbet för drinkar och mat, säger Robert Sjölund, vd för Pite havsbadsgruppen.

Det där låter ju lovande, med utsikt och allt.

35 meter upp i luften
Men som de granskande journalister vi är var vi tvungna att undersöka sanningshalten i påståendet. Det gör man lämpligast 35 meter upp i luften på tomten där hotellet ska byggas.

- Det blir den där plattformen ungefär. Tre stegar ovanför lamporna, säger Tage Oja, byggföretaget PEAB:s platschef, och pekar mot byggkranen.

Det finns en fin gammal regel inom journalistiken som säger att läsaren inte är intresserad av reporterns och fotografens vedermödor - bara av resultatet.

Glöm den regeln.

På tio meters höjd är vi kaxiga. På 20 meters höjd är vi sammanbitna. När vi klättrat upp till "barplanet", på cirka 35 meter, är stämningen långt ifrån så tillbakalutad som den brukar vara i en lounge. Man famlar efter närmaste räcke.

Speciellt att sitta högt upp
Det är högt. Det är lite blåsigt. Men samtidigt - utsikten är riktigt fin. Och våra jordnötter smakar lika gott som på Invit eller Bishops Arms. Någon riktig drink blir det dock inte. Vi får nöja oss med lite alkoholfritt i glasen. Hade vi bara haft varsin fåtölj hade det här blivit riktigt bra.

- Det är en tjusning med att sitta högt upp. Det är lite speciellt. Jag kan tänka mig att det blir lite turistattraktion också, säger kranföraren Jonny Fors, 48, om den restaurang och bar som ska byggas.

Han sitter allra högst upp i kranen. Hit är det 55 meter från betongplattan där byggjobbarna kliver runt och visar var Jonny Fors ska lägga virkesbuntarna.

Här är utsikten ännu bättre. Staden ligger upplyst under våra fötter - och kanske kommer det ännu en skybar på den här höjden. Folkets hus-föreningen vill ju göra 15 våningar på kvarteret Katten, och även där har man talat om restaurang med bar högst upp.

Förhoppningsvis blir det ett ställe som man inte måste klättra upp till.

Drinktips på toppen

Pick-me-up

3 cl Cognac

2 cl apelsinjuice

1 cl grenadine

Fyll med champagne eller

mousserande vin. Dekorera med en

apelsinskiva och ett rött cocktailbär.

Gröna hissen

4 cl gin

2 cl grön curaçao

Fyll upp med pommac och is i ett highball-glas

Lägg i russin - om allt funkar ska russinen åka "hiss" upp och ner

Flying high cocktail

4 cl gin

3 cl apelsinjuice

3 cl Peter Heering-likör

Några skvättar färsk citronjuice

Ett stänk Angostura

En äggvita

NSD:s nykomponerade, alkoholfria alternativ:

Den rädde klättraren

15 cl Festis "Guavas & Bananas who are afraid of heights". En nypa rimfrost

Serveras i kylda champagneglas. Avnjuts på 35 meters höjd i en byggkran. Ger yrsel och darriga knän - utan sprit

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om