Fortsatt strid för massivt skoterförbud

Det blir regeringen som får avgöra frågan om ett heltäckande skoterförbud i fjällkedjan under maj och juni.

Överklagar beslut. Frågan om ett heltäckande skoterförbud i fjällkedjan blir ett ärende för regeringen.

Överklagar beslut. Frågan om ett heltäckande skoterförbud i fjällkedjan blir ett ärende för regeringen.

Foto: Maria Unga

Luleå2018-03-22 15:14

Svenska samernas riksförbund (SSR) har nämligen skickat in en överklagan av länsstyrelsens beslut, rapporterar P4 Norrbotten.

SSR motiverar sin överklagan med att att klimateffekterna slagit allt hårdare mot renarnas tillgång till föda under de senaste åren, och att renarna därmed är extra känsliga och bör skyddas mot störningar under kalvningsperioden.

Läs mer: Massivt skoterförbud får nej

Läs mer: SSR ger inte upp

Ansökan handlade om att inrätta ett tillfälligt skoterförbud under maj och juni i sammanhängande områden ovan trädgränsen inom Kiruna, Gällivare, Jokkmokks och Arjeplogs kommuner.

I praktiken skulle större delen av fjällkedjan stängas av för skoterkörning eftersom det även finns permanenta skoterregleringsområden och nationalparksförbud.

Länsstyrelsen avslog ansökan med motiveringen att följderna skulle bli allt för långtgående, samt att området var så pass stort att det finns delar där skoteråkning är möjlig under perioden utan att renarna störs. Myndigheten öppnade även för att enskilda områden även i fortsättningen kan stängas av.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om