Händelsen inträffade vid lunchtid annandag jul 2023.
Rättscentrum var stängt vid tillfället, men av åtalet framgår att mannen, som är i 45-årsåldern, inte behövde bryta sig in i byggnaden.
– Dörren var öppen. Jag gick bara rakt in. Det var inte nåt med det, säger han i förhör.
Undersökningen har visat att sidodörren vid entrén på baksidan sviktade om man ryckte nog hårt i handtaget eftersom spärren upptill inte var på plats. Fastighetsägaren Specialfastigheter har senare utrustat sidodörren med spärr nedtill också.
Mannen beskriver dock att dörren låg mot spärrarna och var helt öppen. Specialfastigheter har tidigare medgett att det funnits brister i skalskyddet.
Mannen tar sig in i trapphuset genom att krossa en ruta till en dörr, och beger sig vidare uppåt i huset i jakt på polis, genom att med hjälp av en tamburmajor som han hittat i ett åklagarrum krossa fler rutor i dörrar.
En polispatrull beordras ut på larmet, och ytterligare poliser som är i huset ansluter.
På våning sex, där frivården håller till, påträffar de mannen. Han har blod på händerna, skärsår i huvudet och ena vaden, och är utrustad med två batonger.
Poliserna beordrar honom att lägga ifrån sig batongerna, men han vägrar. I stället höjer han en av dem, och säger "kom inte närmare". Samtidigt upplevs han vara uppjagad och forcerad.
– Han var psykotisk, säger en av poliserna i förhör.
Poliserna lägger ned mannen på golvet. Under ingripandet gör han kraftigt motstånd, men polisen belägger honom med handfängsel efter att ha skjutit med elpistol.
Mannen förs till Sunderby sjukhus, där han fortsatt växlar kraftigt i humöret och får lugnande medel. Sedan förs han vidare till rättspsykiatrin i Öjebyn.
Av provtagningen framgår att mannen var påverkad av amfetamin och bensodiazepiner vid tillfället. I förhör uppger han att han känt sig hotad av gängkriminella, hot som bland annat kommit direkt till honom via hans mobil.
Han vidgår händelseförloppet men nekar till brott.
Mannen åtalas för grov skadegörelse, grovt olaga intrång och ringa narkotikabrott. Specialfastigheter yrkar på skadestånd om 94 000 kronor för den skadegörelse som mannen orsakat.