Den 53-årige mannen från Piteå är välkänd av polisen. Han finns under 41 avsnitt i belastningsregistret. Poliser har berättaat att mannen i åratal cyklat omkring i kommunen och sålt narkotika. Han förvarar knarket i en lite cykelkorg - ofta i ett kinderägg. Enligt Piteåpolisen har han åkt fast ett tiotal gånger med knark i den chokladprydda godsaken.
Under tisdagens rättegång stor mannen återigen åtalad för narkotikabrott.
Vid ett tillfälle har polisen hittat en glassbytta med 101,39 gram amfetamin samt en mindre mängd cannabis. 53-åringen nekar till brott och hävdar att narkotikan tillhör en kompis.
Kammaråklagare Klara Dahlström menar dock att männen har snackat ihop sig och att kompisen skyddar 53-åringen.
– Jag tror att utredarna låst sig vid att det är min klient är boven bara för att han har en diger meritlista, säger 53-åringens försvarare Jan Wennerbrandt.
53-åringen var dessutom åtalad för innehav av 0,68 gram cannabis 6,81 gram amfetamin samt, vid ett annat tillfälle, 1,43 gram cannabis och 41,8 gram amfetamin som åklagaren hävdade var i överlåtelsesyfte. Tingsrätten dömde mannen till fängelse i fyra månader. Han friades för fyndet i glassbyttan.
53-åringen ska kvarbli i häktet tills domen vinner laga kraft. Åklagaren, som yrkade på ett års fängelse har inte tagit ställning till ett överklagande.