Det var vid klockan 21 på söndag kväll som händelsen inträffade på Edeforsgatan i Luleå.
Två män i 20-årsåldern och en 17-årig flicka befann sig i lägenheten när fyra personer plötsligt våldgästade dem genom att bryta upp balkongdörren.
– Rubriceringarna är hemfridsbrott, övergrepp i rättssak, misshandel och olaga hot, säger Anna Vallin.
Åklagaren vill i nuläget inte kommentera hur misshandeln ska ha skett.
– Ingen ligger på sjukhus, det handlar om mer begränsade skador.
"Familjeband"
Kort därefter kunde polisen gripa två män, misstänkta för händelsen. Ytterligare två personer – en man och en kvinna – greps senare på söndag kväll.
De fyra anhölls under natten av jourhavande åklagare.
– Männen är födda 1982, 1983 och 1994, kvinnan är född 1975. Några av dem har familjeband till varandra, säger Anna Vallin.
Är personerna kända hos er sedan tidigare?
– Hälften av dem. Det handlar om våldsbrottslighet av olika slag.
Elbatongligan
Enligt vad NSD erfar har två av de anhållna personerna koppling till Hells Angels.
Den 31-årige mannen är fullvärdig medlem i Hells Angels Luleåavdelning, medan 30-åringen är medlem i undergruppen Red and white crew.
30-åringen var bland annat inblandad i elbatongligan och dömdes till närmare fem års fängelse 2008 efter att ha rånat och torterat en man på Örnäset.
– Jag har dålig koll på vem som är fullvärdig HA-medlem och vem som är Red and white-medlem men ja, de förekommer i dessa sammanhang, säger Anna Vallin.
"Oförrätter"
Enligt uppgifter till NSD ska lägenhetsattacken ha en bakgrund i att hot mot ett barn har förekommit på Facebook.
– Jag säger inget om motiv eftersom det råder sekretess. Därför väljer jag att inte kommentera dessa uppgifter. Men det handlar om oförrätter – eller upplevda oförrätter. Vi utreder detta maximalt just nu.
Har det funnits en känd hotbild mot personerna i lägenheten?
– Inte vad jag vet.
"Känsligt skede"
De övriga två anhållna, en man i 20-årsåldern och en kvinna i 40-årsåldern, har inga kopplingar till Hell's Angels.
– Känsligt skede just nu. Jag måste få reda ut vad som har hänt och har till på torsdag på mig, när de senast måste häktas, säger åklagare Anna Vallin.