Vice chefsåklagareThomas Ennefors yrkade på tre till fyra år fängelse för Hells Angels-medlemmen Kristian Nikkinen och för två medlemmar Red & white crew. Tingsrätten nappade på åklagarens yrkande.
Nikkinen och den 25-årige Luleåbon dömdes till tre år och sex månaders fängelse. Den 31-årige mannen från Kalix dömdes till tre år och nio månaders fängelse.
I samband med att huvudförhandlingen i tingsrätten avslutades kom en klar fingervisning från domstolen att männen skulle dömas fullt ut och till relativt långa fängelsestraff.
Tingsrätten beslutade då att samtliga utom en 25-årig man från Piteå skulle tillbringa jul och nyår i häktet.
– Det blir fängelse, frågan är bara hur långt straffet blir, sade advokat Johnny Sjöberg som försvarade den 25-årige Luleåbon.
Idag kom domarna.
Den 31-årige mannen från Kalix som under rättegången sade att han är medlem i Red & white crew, dömdes för misshandel, utpressning, försök till utpressning, våld mot tjänsteman och övergrepp i rättssak till tre år och nio månaders fängelse.
Kristian Nikkinen, 30 från Haparanda men boende i Luleå, dömdes för utpressning, försök till utpressning, övergrepp i rättssak, olovlig körning, rattfylleri och narkotikabrott till tre år och sex månaders fängelse.
Den 25-årige Luleåbon dömdes för utpressning, försök till utpressning, övergrepp i rättssak till tre år och sex månaders fängelse.
En 24-årig man från Piteå som finns i utkanten av Red & white crew dömdes för utpressning, försök till utpressning och övergrepp i rättssak till tre års fängelse.
Ytterligare en man från Piteå, 25-år, dömdes för medhjälp till utpressning, medhjälp till försök till utpressning och medhjälp till övergrepp i rättssak till fängelse i tre år och fyra månader.
Solidariskt ska männen betala skadestånd till en av de utpressade männen med 54 000 kronor.
Samtliga förutom den 25-årige Piteåbon ska kvarbli i häktat tills domen vinner laga kraft.
Domstolen ogillade ett fall av försök till utpressning mot en Kalixbo.
Hårda domar för HA
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!