Togs för knarkbrott – hade märkeskläder för 40 000

Efter att polisen gripit mannen misstänkt för knarkbrott avslöjades en gömma med bland annat exklusiva jackor hemma hos honom.

Mannen hade exklusiva jackor hemma, som polisen anser är stöldgods. Bilden är en genrebild.

Mannen hade exklusiva jackor hemma, som polisen anser är stöldgods. Bilden är en genrebild.

Foto: Aaron Vincent/TT

Luleå2025-04-04 14:34

Mannen är i 55-årsåldern, och tillhör Luleås notoriska förbrytare.

I början av mars togs han med 135 gram amfetamin och 120 gram cannabis på sig. Mannen erkände innehavet, men hade även en större mängd kontanter på sig vilket enligt åtalet är ett bevis på att han sålt narkotika.

Gripandet föranleddes av att polisen hade spaning och upptäckte en misstänkt köpare utanför mannens lägenhet.

När polisen gjorde en husrannsakan återfanns exklusiva märkeskläder till ett värde av cirka 40 000 kronor. Bland annat jackor av märket Dolce Gabbana, Gant och Alpha Industries, men även en väst, keps och kavaj av exklusiva märken, vilket anses vara stöldgods.

Både kontanter och kläder har beslagtagits. Mannen åtalas för narkotikabrott.

Totalt påträffades 135 gram amfetamin. Bilden är tagen vid ett annat tillfälle.
Totalt påträffades 135 gram amfetamin. Bilden är tagen vid ett annat tillfälle.

 

Mannen hade 120 gram cannabis.
Mannen hade 120 gram cannabis.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!