Sverige skakas av de anlagda bränderna riktade mot flyktingförläggningarna. Hittills har 25 boenden brunnit i år, merparten i södra Sverige och innan någon flyttat in i dem, men än så länge har Norrbotten klarat sig.
Däremot har hotbilden förvärrats även i länet.
NSD har den senaste tiden rapporterat om allvarliga hot riktade mot boenden i såväl Överkalix som Arjeplog och Luleå.
Läs mer: Hotbrev till asylboende i Luleå
Läs mer: Asylsökande döshotade
Händelserna har orsakat mycket obehag hos personalen och nu kräver Kommunal i Norrbotten att arbetsgivarsidan – kommuner och även de privata flyktingentreprenörerna – ska ta ett större ansvar för att säkra tryggheten.
– Det finns en stark oro och rädsla inför alla hot. Det har varit så många bränder nu och man vet inte när de ska inträffa här. Den ovissheten framkallar en otrolig stress, säger Zara Leghissa, ordförande för Kommunal i Norrbotten.
Hon förfasas över den senaste tidens händelser, bombhotet mot Pangea i Arjeplog och bilden på det brinnande huset, skickat till boendet för ensamkommande barn i Luleå.
– Vi har varit i kontakt med medlemmarna på de boendena. Bedrövligt, jag saknar ord. Men det här speglar tyvärr klimatet i samhället.
Kommunals ombud har besökt merparten av länets flyktingboenden och tagit del av den eskalerande otryggheten hos personalen.
Och kraven från facket sida är flera.
Exempelvis brister bemanningen på flera av boendena.
– På vissa boenden är det sovande jour. Då vet du inte vad som händer och blir extra utsatt som personal.
– Dessutom förekommer ensamarbete nattetid. Det är stora risker med det också, säger Zara Leghissa.
Hon understryker också hur viktigt det är med arbetsmiljön för brandmännen, när hot om bomber och anlagda bränder sker, samt att räddningstjänst, ambulans och polis ska kunna rycka ut till boendena med kort varsel.
– Även där finns brister, inte minst eftersom brandkår och polis ofta är upptagna med annat. Ett allvarligt hot mot personalen även i de större kommunerna.
På flera boenden saknas också befintlig krisorganisation, om en hotbild eller liknande skulle uppstå.
– Personalen ska till exempel ha tillgång till krissamtal och proffs när hotbilderna uppstår. Men kommunerna har inte alltid jobbat förebyggande med detta.
– Jag har full förståelse för att det är högt tryck. Människor flyr undan krig. Men kommunerna har ett arbetsgivaransvar och måste trygga personalens säkerhet. Och i kristider blir bristen på beredskap extra kännbar, säger Zara Leghissa.
I en aktuell intervju i Kommunalarbetaren hotar förbundsordförande Annelie Nordström med att lägga skyddsstopp på flyktingboenden där säkerheten inte upprätthålls.
Zara Leghassi flaggar för att detta kan ske i Norrbotten också.
– Absolut. Vi kommer att verkställa skyddsstopp om vi måste och vi har några boenden där det redan är på gång. Läget är så pass allvarligt, det handlar om fara för liv. Men vilka boenden tänker jag inte gå in på, säger Zara Leghissa, ordförande för Kommunal i Norrbotten.