– Vi var lite sent ute med arrangemanget men det blev fullt ändå och det tyder på att vi träffat rätt. Det här är ju frågor som är aktuella i snart sagt varje sammanhang. Vid varje arbetsplats, varje förening, varje skola och så vidare, säger Jan-Olov Madeleine Ågren, verksamhetsutvecklare vid Rättighetscentrum Norrbotten, som arrangerar halvdagskonferensen tillsammans med landstinget, Luleå kommun och Sensus studieförbund.
Det betyder att 300 personer bänkar sig i Lilla salen på onsdagen för att lyssna på föreläsarna Annika Hamruds, Edna Eriksson och Gabriella Fägerlind.
Annika Hamruds är författare och journalist, och kommer att tala om det hat som riktar sig mot bland annat flyktingar, människor som har liknande utseende som de som begår terrorbrott och människor som inte passar in i de mallar som de som som sprider hatet bestämt ska gälla.
– Föreläsningen är kanske ännu mer aktuell nu än när vi bokade henne, med tanke på det som hänt den senaste tiden, med bland annat terrordåden i Paris. Sedan är det förstås svårt att veta hur folk reagerar men det finns en risk att den rädsla som bygger på grupptillhörighet ökar, säger Jan-Olov Madeleine Ågren.
Konferensen handlar inte bara om flyktingar, etnicitet och religion utan lika mycket om funktionsnedsattas situation, HBT-frågor och åldersdiskriminering.
Edna Eriksson (journalist och debattör bland annat) och Gabriella Fägerlind (mångfaldskonsulent och författare) riktar sitt fokus på arbetslivet och hur alla kan bidra till att skapa mer välkomnande och därmed bättre fungerande arbetsplatser.
Ågren säger att han hoppas att människor ska lämna konferensen både omtumlade och lite provocerade.
– Det här är ju inte alldeles enkla ämnen och mycket bygger på att man faktiskt får fråga sig själv "Vad kan jag bidra med?". Vad gör vi för att vara mer inkluderande på arbetsplatserna? Det kan nog upplevas som ganska jobbigt att ansvaret för detta hamnar på mig som individ. Jag kanske till och med får klart för mig att jag själv bör ändra mitt beteende, säger Jan-Olov Madeleine Ågren.
Moderator är artisten Emil Jensen. Det här är den första mångfaldskonferensen som Rättighetscentrum Norrbotten ordnar. Deltagarna kommer från kommun och landsting, men även utbildningssektor och näringsliv.
Under åren 2007–2012 arrangerade Röda korsets byrå mot diskriminering mångfaldskonferenser med olika teman.