Aila Jama är 61 år och bor sedan ett par år i Finland, Torneå.
Nära till arbetet som tandsköterska på tandvården i Haparanda.
I hallen i den ljusa lägenheten står det kryckor. Just nu är Aila Jama sjukskriven. Hon halkade på jobbet och slog upp en gammal knäskada, vilken gör hennes korsband uttöjda.
36 år i landstingets tjänst
- Vi har hala golv om de blir blöta och jag gjorde illa mitt knä. Det är svårast att gå nedför trappor. Jag vågar inte gå ut, men här hemma går det ganska bra att gå, säger hon och lägger upp benet på en pall för avlastning.
I 36 år har Aila Jama arbetat som tandsköterska för Norrbottens läns landsting på olika ställen och orter. Nu har hon en lön på 21 900 kronor i månaden.
- Jag ville bli sjuksköterska, men så blev det inte. Jag hade bestämt mig för att ha stor familj och att jag skulle vara hemma med den tills barnen gick i skolan. Så blev det inte heller. Jag har jobbat hela mitt liv förutom ett och ett halvt år när jag var hemma med dottern, berättar hon.
Hon berättar att jobbet som tandsköterska har blivit väldigt mycket stressigare jämfört med när hon började arbeta åt landstinget.
Kort om folk
- Det har förändrats jättemycket. Varje klinik har egen budget och man måste dra in pengar. Den ekonomiska pressen betyder att man får jobba som en dåre. Vi går kort om folk hela tiden och det blir jobbigt. Jag har gått en massa utbildningar, i exempelvis anestesi och hypnos, men det är inte möjligt att använda sig av dem. Det hinns inte med när vi är få och det finns andra uppgifter som måste göras.
Löneutvecklingen ger hon inte mycket för.
- Det är ju en så stor grupp som ska ha sitt och då blir det inte mycket kvar till oss tandsköterskor. Man tycker ju att det ska bli bättre nu när det är en brist på tandsköterskor. Men det har inte jag sett i alla fall.
11 100 kr i pension
Nu tittar hon på det orange kuvertet. Det visar att hon får ut 11 100 kronor i allmän pension om hon går när hon fyller 65 år. Hon tror inte att hon orkar arbeta tills dess.
- Jag har tänkt mycket på det här. I maj har jag jobbat 36 år åt samma arbetsgivare och det har inte räntat sig. Jag är ensamstående och tjänar 21 900 kronor brutto och går snart i pension. Det blir inte mycket kvar att leva på.
Aila Jama säger att den enda lasten hon har är rökningen.
- Den tänker jag fortsätta med. Och så dansar jag, men det är ju inte onyttigt. Tango, bugg och foxtrot. Förr var det ju highheels, nu blir det bara i buggtofflorna. Men just nu går det ju inte alls att dansa på grund av mitt knä.
Fattigare liv
Aila Jama säger att hon har snålat och sparat pengar för att kunna resa. Nu ser hon fram emot ett betydligt fattigare liv som pensionär.
- När jag började som tandsköterska var pensionen inget man grubblade på, den var långt borta. Jag förstår inte hur det ska gå för ungdomarna. De byter ju jobb och pluggar länge. De måste verkligen tänka på att betala in pensionen och att de inte jobbar för dålig lön.