– Vi har aldrig fått ett aktivt stöd från Luleå. Universitetet smiter ut den enklaste vägen i stället för att försöka utveckla en utbildning som vi tycker fungerat, säger lektorn och adjungerade professorn Hansi Gelter till Piteåtidningen.
70-80 elever försvinner per år och Gelter anser att nedläggningen i förlängningen hotar hela campus i Piteå.
Men ansvariga prefekten Monica Johansson dementerar.
– Vi inleder ingen era att dra ned i Piteå, säger hon till PT.
Bakgrunden till LTU:s beslut är den kritik som riktats från Universitetskanslerämbetet (UKÄ). Granskningen genomfördes i somras och UKÄ riktade kritik på fyra av fem punkter, som handlade om bristen på vetenskaplig grund och att studenterna inte var nog självständiga.
LTU fick ett år på sig att presentera ett åtgärdsprogram för utbildningen, som vars elever varit högattraktiva i bland annat turism- och eventbranschen.
LTU:s bedömning är att tiden är för knapp.
– Vi vet hur mycket tid det tog att föreslå åtgärder i samband med kritiken mot mediautbildningen och vi har varken pengar eller personal för att arbeta med ett nytt åtgärdsprogram, säger Monica Johansson till PT.
UKÄ kräver forskarmiljö för att godkänna utbildningen, något som Gelter hade med när han designade utbildningen men som togs bort av LTU 2005.
– Vi klarar att ta tag i problemet men LTU har vägrat att ge oss den forskarmiljö vi vill ha. Institutionen tar ett steg tillbaka och det är tragiskt, säger Gelter, som även ifrågasätter UKÄ:s kritik.
– En del av utbildningen handlar om att branschen lägger uppdrag på studenterna. Att utföra uppdrag är inte att vara osjälvständig, säger han till PT.
Även Piteås högsta kommunledning har reagerat på beslutet.
– Det här blev en överraskning. Det är ytterst oroande, säger kommunalrådet Peter Roslund (S) till PT.
Till veckan kommer därför Piteås kommunchef Mats Berg och samhällsstrateg David Sundström träffa LTU:s ledning för att försöka stoppa nedläggningen.
– Syftet med mötet är att vi vill få en bild av läget där vi vill fråga om vi som kommun kan ställa upp med något. Vi undrar om nedläggning är enda lösningen, säger Roslund till PT.