Luleå föll efter sudden

Luleå sköt skott på skott mot HV 71. Det räckte bara till 1-1 efter full tid. I förlängningen avgjorde Mikko Luoma.
- Det är svårt att var nöjd med en pinne nu, säger Mattias Persson.

Foto: Fotograf saknas!

Luleå2011-11-19 21:05

Trots ett relativt stort spelövertag för hemmalaget var det gästande HV 71 som fick lämna Coop Arena med en vinst.

Hjälte blev Mikko Luoma som friställdes i förlängningen och skickade in avgörande 1-2 i nättaket bakom Johan Gustafsson.

Det var annars fördel HV efter en period. Den bekante Per Ledin gjorde matchens första mål efter en fin passning av Johan Lindström.

Om Luleå hade vissa problem i den första perioden så klev man upp ordentligt i den andra. Man sköt 18 skott mot den vasse Daniel Larsson som stoppade allt utom returen på Jan Sandströms skott. Johan Harju dök upp och petade in 1-1 i öppen bur.

- Vi spelar ju bra och skapar så pass mycket chanser att vi ska göra ett par mål. Det ville sig inte, speciellt i andra perioden när vi tryckte på hela tiden, säger Mattias Persson.

Den tredje perioden blev jämn och mållös, något som innebar förlängning. Där var det Luleå som kändes hetast och Mikko Luomas 1-2 kom överraskande.

- Det är lite missvisande att HV får två poäng i dag, säger en besviken Persson.

I hemmalaget var det främst andrafemman med just Mattias Persson, Niklas Olausson och Sami Sandell som skapade chanser. Men något mål fick man inte in denna gång.

- Stora delar av matchen trycker vi på i deras zon. Alla tre har några lägen där vi borde ha gjort mål. Jag trivs med både Olausson och Sami. Det är bara målen som saknas i dag, säger Persson.

Matchfakta

Luleå HF-HV 71 1-2 SD (0-1, 1-0, 0-0, 0-1)
Första perioden: 0-1 (6.07) Per Ledin (Falk, Lindström).
Andra perioden: 1-1 (12.08) Johan Harju (Sandström).
Sudden death: 1-2 (4.01) Mikko Luoma (Krog, Fasth).
Skott: 37-19 (10-4, 18-4, 7-9, 2-2).
Utv: LHF: 2x2 min. HV71: 3x2 min.
Domare: Morgan Johansson och Tobias Björk.
Publik: 5 227.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om