Han har gjort det förr, nu har återigen lurat personer på pengar genom att följa saker på Blocket. Nu har han lurat 54 personer på totalt nära 90 000 kronor.
Den 27-årige mannen från Luleå har vid två tidigare tillfällen dömts för liknande brottslighet. Brottsarenan för mannen är Internetsajten Blocket.se.
27-åringen lockar kunder att köpa saker av honom. Ofta kontaktar han köpare som annonserat att man är intresserad av en vara. Mannen kontaktar sedan kunden och påstår att han har den eftersökta varan och att kunden ska sätta in pengar på mannens konto och sedan skickar han godset. Enligt åklagaren har mannen aldrig haft för avsikt att skicka några varor, endast att lura av köparna deras pengar.
Den här gången har mannen lurat 54 kunder runt om i landet att ge honom totalt 87 850 kronor. Varorna som han ”säljer” är exempelvis dragkrok, frontbåge, båtmotorer, däck och bilar med mera.
Den 27-årige mannen har tidigare vid tre tillfällen, dömts av tingsrätten för liknande bedrägerier.
År 2010 dömdes han för att ha lurat 44 personer att betala pengar till honom för varor målsägarna aldrig såg röken av. Två år senare var det samma visa igen. Den här gången dömdes han för att ha lurat fem personer. För bedrägerierna 2010 och 2012 dömds han till en icke frihetsberövande påföljd.
I november 2013 dömdes mannen för bedrägeri vid åtta tillfällen. Den här gången dömde Luleå tingsrätt ut tre månaders fängelse. Han satt fängslad mellan den första april till den första juni då han blev villkorligt frigiven med en återstående strafftid på en månad.
Den nu åtalade gärningen visar att mannen började begå nya bedrägerier så snabbt som två veckor efter att han fick domen på tre månaders fängelse.
Det är kammaråklagare Ulrika Schönbeck som har åtalat mannen för bedrägeri.
– Det är naturligtvis försvårande att han tidigare har begått liknande brott. Han är en så kallad återfallsförbrytare, säger Ulrika Schönbeck.
Åklagaren säger vidare att flera av de nu åtalade gärningarna består i att kunderna har betalat en handpenning till 27-åringen för att inte gå miste om varan.
– Han erkänner en del av det han står åtalad för men inte alla ärenden, säger Ulrika Schönbeck.