Det som mannen är åtalad för går att dela upp i två delar.
Läs mer: Tjuven bjöd polisen på nakenchock
Den 33-årige mannen, som är skriven i södra Sverige men har vistats en hel del i Norrbotten, har gjort en stöldturné i Piteå och Älvsbyntrakten men också i Luleå. Kammaråklagare Anna Bergström anklagar honom för är en grov stöld i Arnemark, Piteå kommun men också för ytterligare två stölder inom samma tidsspann. En stöld i Strycktjärn, Älvsbyns kommun samt i Piteå.
Det finns säkra bevis som åklagare konfronterade honom med. Bland annat stölden i Strycktjärn där mannen tagit sig in i en bostad och tagit en plånbok, tv, dekoder samt nycklar till en bil. Mannen hittades efter en dikeskörning, i bilen hittade polisen det stulna från Strycktjärn.
Mannen greps efter stöldturnén i Piteå och Älvsbyn och eftersom han hade en del kvar från en tidigare dom fick han avtjäna 15 dagar i fängelse. Han frigavs den tredje augusti men bara för att fortsätta begå brott.
I Luleå är han, under en och samma dag, misstänkt för grov stöld på Storgatan, hemfridsbrott, grovt brott på Köpmangatan. Mannen har bland annat tagit sig in i en bostad och där stulit två dyra Breitling-klockor totalt värda 180 000 kronor.
Han är också misstänkt för att han stulit 20 000 kronor på Hotellen Amber, och grovt olaga intrång på Naran Hotell. Händelserna i Luleå minns han inte på grund av missbruk.
Mannen, som i media fått namnet kalsongmannen, kommer sig av att han var naken när han greps men att han fick kalsongerna av någon barmhärtig. Varför han saknade kläder kanske får sitt svar under fredagens rättegång.