"Niska har ett enormt folkligt stöd"

Riksdagsmannen och socialdemokraten Sven-Erik Bucht rasar mot beslutet att inte välja in Bengt Niska i landstingsstyrelsen.- Niska är en mycket kompetent politiker, jag förstår inte varför han diskvalificeras, säger Sven-Erik Bucht.

Elisabeth Johansson, här  med dottern Mikaela, är kritisk  mot den Socialdemokratiska politiken.<_Bildtext Fotobyline>FOTO: Linda Danhall</_Bildtext Fotobyline>

Elisabeth Johansson, här med dottern Mikaela, är kritisk mot den Socialdemokratiska politiken.<_Bildtext Fotobyline>FOTO: Linda Danhall</_Bildtext Fotobyline>

Foto: Linda Danhall

LULEÅ2010-11-01 06:00
Den annars så lugne Sven-Erik Bucht förstår inte hur helgens valmöte kunde undgå att välja in avgående kommunalrådet Bengt Niska i landstingsstyrelsen.
- En politiker som får så starkt stöd av väjarna måste man ta hänsyn till, anser Bucht och fortsätter:
Förstår att folk är förbannade
- Niska är en erfaren politiker. När han valdes till kommunalråd i Pajala var ekonomin i kommunen under isen. Niska har rett ut den krisen och sedan dess har han utvecklat kommunen. Jag hade kunnat förstå det här beslutet om det hade handlat om en person utan kompetens.
Sven-Erik Bucht säger att han förstår att folk är förbannade, så arga att de hotar att aldrig mer rösta på Socialdemokraterna.
- Niska har ett enormt folkligt stöd och jag förstår inte varför han diskvalificeras i det här ärendet.
Respekt för väljarna
Haparandas starke man hävdar att man måste acceptera kryssvalen. Han säger att det handlar om att visa väljarna respekt.
Sven-Erik Bucht kommer att agera vidare i den här frågan.
- Nu kommer jag att ta initiativ till en debatt inom partiet vad gäller personvalen.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om