I fjol nyinvigdes BrĂ€ndöns kuststig efter att BrĂ€ndön/Ărarnas byautecklingsförening rustat upp stigen via medel frĂ„n LONA, Lokala naturvĂ„rdssatsningen.
â Det Ă€r en stig pĂ„ fem kilometer som gĂ„r lĂ€ngs en vĂ€ldigt fin kustremsa. Det Ă€r spĂ„ngat, finns grillplatser och bivacker och har skyltar av Thomas Ăberg, sĂ€ger Ann-Sofi Ăberg hos BrĂ€ndön/Ărarnas byautecklingsförening.
Föreningen fortsĂ€tter nu med arbetet att utveckla kuststigen, en stig som enligt Ann-Sofi Ăberg blev en stor succĂ© med mĂ„nga besökare. Fem kilometer Ă€r dock i lĂ€ngsta laget för de minsta barnen och planen Ă€r dĂ€rför att göra en kortare slinga, en avstickare frĂ„n den nuvarande kuststigen som tar sin början i BrĂ€ndö hamn. Föreningen har, genom LuleĂ„ kommun, ansökt om nya LONA-pengar.
Stigen kommer Ă€ven denna gĂ„ng skyltas upp med nya skyltar av naturguiden Thomas Ăberg, sjĂ€lv BrĂ€ndöbo, och det kommer bli en del spĂ€nnande Ă€ventyr för barnen under deras vandring i naturen.
â Det ska bli en Ă€ventyrsstig för barn, sĂ€ger Ann-Sofi Ăberg.
Förhoppningen Àr att stigen ska locka sÄvÀl vuxna som barn ut i den fina naturen. Den totala kostnaden berÀknas till 230 000 kronor och föreningen har via kommunen ansökt hos LÀnsstyrelsen om halva beloppet 115 000 kronor. Om föreningen tilldelas pengarna hoppas de kunna inviga barnens Àventyrsstig i samband med LONA-dagarna 2023.
I BrĂ€ndön finns tvĂ„ vandringsstigar. Ăven den till Flakaberget har fixats till, bland annat med likadana skyltar som efter Kuststigen.