Peab har utestående fordringar på hela 100 miljoner kronor till krisdrabbade gruvbolaget Northland Resources. En nedskrivning skulle enligt Svenska Dagbladet motsvara ett vinsttapp som motsvarar en tiondel av koncernens väntade vinst före skatt 2012.
- Vi gör en löpande bedömning och kommenterar inte enskilda betalningsåtaganden. Men vi kommer kommunicera om något händer i bolaget som gör att vi måste förändra vår syn på risken, sade Peabs finanschef Jesper Göransson till SvD Näringsliv.
Ingen förhandsinformation
Jesper Göransson säger att Peab fick någon förhandsinformation om gruvbolagets finansiella problem.
- Det kom till vår kännedom för en och en halv vecka sedan, samtidigt som nyheten nådde alla andra. Vi har respekt för den situation de hamnat i och de har följt sina börskontrakt, men det är klart att det inte är en rolig sits att hamna i.