Råneåbo fick fängelse för grovt narkotikabrott

Den 49-årige Råneåbon som sålt 585 gram amfetamin till en 42-årig Gällivarebo dömdes på måndagen till fängelse i två år och sex månader.

Foto:

Luleå2010-03-15 14:28

LULEÅ
Kammaråklagare Åke Hansson sade i sin slutplädering att den 49-årige Råneåbon troligen är mycket nära en narkotikakälla.
- Renlighetshalt på narkotikan är ett tecken på det. Dessutom har vi hittat specialsydda påsar.
Hansson yrkade på två och ett halvt års fängelse för grovt narkotikabrott.
Det som kammaråklagare Åke Hansson lade den 49-årige Råneåbon till last var att denne under tiden augusti 2009 till mitten av januari i år - i Luleå kommun, i Bodens kommun och i Överkalix kommun - vid tio tillfällen sålt 585 gram amfetamin och metamfetamin till en 42-årig man från Gällivare.
När 49-åringen greps bar han dessutom på 95 gram amfetamin. Förutom grovt narkotikabrott dömdes 49-åringen för olovlig körning, rattfylleri och narkotikabrott. Mannen har även åtalad för sexuellt ofredande men den punkten ogillades av tingsrätten.
Polisen i Gällivare håller just nu på att nysta upp en narkotikahärva där narkotikan kommer från den nu dömde 49-åringen

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om