En majoritet i kommunfullmäktige i Luleå beslutade att ge Röda korsets frivilliggrupp 115 000 kronor för 2015. Yvonne Stålnacke, (S), kommunalråd förklarade bidraget.
– Deras arbete stöttar flyktingar och invandrare som kommer till Luleå. De har ett tydligt uppdrag genom Genèvekonventionen att arbeta med familjeförening.
Men beslutet föregicks av diskussion och Oscar Rosengren, (SD), ville avslå förslaget.
– De flesta flyktingar i världen tar sig inte så långt som till Sverige. Om pengarna används på plats kan de hjälpa många fler till vatten mat för dagen, istället för att skapa splittring i samhället, sade han.
Han fick mothugg av de andra partierna.
– Det är ju för att inte skapa splittring som deras arbete är viktigt. De skapar förutsättningar för integration, sade Ulrika Lundberg, (V).
– Jag är tacksam att det finns ideella krafter som så bra kompletterar Luleå kommuns integrationsarbete, sade Jan Nyberg, (MP).
Andra beslut:
* Dokumentet " Målbild Luleå resecentrum" godkändes. Det är som en målbild över hur den östra delen av Luleå centrum ska utvecklas.
* Vänsterpartiets motion om en verksamhet för att påverka luleåbornas resmöter i en mer hållbar riktning antogs. Det innebär att ett mobilitetskontor ska byggas upp för att öka kunskapen om miljövänliga transportsätt.
* Så blev det en lång debatt om huruvida Luleå skulle ansöka om att får arrangera matcher i Eurobasket women 2017. En debatt som visade sig var onödig för under eftermiddagen beslöt internationella basketbollförbundet Fiba att tävlingen ska gå i Tjeckien och Serbien.