Han skriver under på att koncernen haft mycket tunga perioder de senaste åren, och säger så här om förlustsiffrorna.
– Det beror på tre saker. Vi har investerat mycket i verksamheter som haft underskott, vi har haft en för dyr organisation med för många chefer och vi har inte gått på plus med vårdcentralerna i vissa landsting, säger Johan Bennarsten.
I juni försatte ledningen flera vårdcentraler i konkurs och i augusti skar man ner i organisationen genom att säga upp ett antal chefer. Det här har gett resultat, enligt Bennarsten.
– Nu i september hade vi den första plusmånaden. Så vi följer planen, säger han.
Siffrorna blir bättre
Revisorernas varning kom i ett läge då det inte fanns pengar, men genom nyemissionen i augusti fick bolaget kapital som innebär att man inte längre står inför nedläggning eller konkurs.
– Det har tidigare inte gått resultatmässigt enligt plan, men vi har gjort stora förändringar under sommaren. Det har gett resultat, säger Johan Bennarsten.
Han bedömer att 2013 kommer att vara ett förlustår, även om förlusten blir klart mindre än 2012. Men 2014 ska Sensia hälsovård göra vinst.
– Målet är en tillväxt på fem procent och en vinstmarginal på fem procent, säger Johan Bennarsten.