24-åringen var ute på en skotertur med en kamrat på söndagskvällen när han körde genom isen vid Grundet utanför Södra Sunderbyn.
Norrbottenspolisen uppger att 24-åringen har hittats drunknad av räddningstjänst, dykare och polis under natten mot tisdagen. Hans anhöriga underrättades under tisdagen.
Hittades vid klockan 23.30
Catrine Hedqvist, länsvakthavande polisbefäl under tisdagen säger till NSD att det inte finns någon brottsmisstanke bakom drunkningen.
- Därmed inleds det ingen förundersökning, säger hon.
Hedqvist säger sedan att kroppen nu kommer att föras till rättsmedicin i Umeå.
Polisen har använt sig av en undervattenskamera i sökandet efter den försvunna kroppen.
Det var vid 23.30-tiden på måndagen som 24-åringen hittades och bärgades av dykare vid midnatt. Polisen hade borrat ett flertal hål i isen där man med hjälp av pensionerade polismannen Ove Larssons undervattenskamera lyckades hitta kroppen.
Förutom undervattenskamera har polisen använt sig av kriminalsökhunden Puck med hundföraren Kalle Alatalo. Puck är en specialutbildad hund ämnat för eftersök av bland annat döda kroppar.