Tårar på Vitåskolan: "Kanske sista skolavslutningen"

Hoppet är inte över – men glädjen blandades med tårar när Vitåskolan hade sin sannolikt sista avslutning för eleverna. " Tråkigt, men skönt med sommarlov", säger femteklassaren Stella Öhman.

Sista skolavslutningen i Vitå? Roger Ivaska, med sonen Vide och dottern Loomi, deltog när skolan hade avslutningsceremoni. "Alla tycker att dialogen med kommunen kunde ha varit mycket bättre", säger Roger Ivaska.

Sista skolavslutningen i Vitå? Roger Ivaska, med sonen Vide och dottern Loomi, deltog när skolan hade avslutningsceremoni. "Alla tycker att dialogen med kommunen kunde ha varit mycket bättre", säger Roger Ivaska.

Foto: Nils Johansson

Luleå2019-06-14 14:54

Efter år av hot om nedläggning och vaga politikerlöften om att den ska få vara kvar, talar nu det mesta för att Vitåskolan till slut har nått vägs ände – även om överklagandeprocessen kan pågå till långt senare i höst.

Solen strålade över bygden när elever, föräldrar och personal stannade kvar efter avslutningsceremonin i aulan, som rektorn hade bestämt skulle hållas stängd för media.

Däribland fanns familjen Öhman, med dottern Stella.

– Väldigt vemodigt i dag, kanske sista gången vi samlas här för skolavslutning. Vi har en femårig son som vi gärna hade sett på skolan också. Vi vet hur trygga barnen känner sig här, säger pappa Johan Öhman, 39 år, som själv gick på Vitåskolan i ungdomen.

– Vitåkolan skulle vara fredad, sas det ju. Sen känns det inte som att kommunen har koll på kartan, när det gäller skolskjutsen till Råneå, säger hustrun Camilla.

Trebarnsmamman Ida Jonsson oroas också mycket kring just skolskjutsen.

– Väldigt bristfällig information. Dessutom svårt att få tag i skolskjutsteamet. Så många frågor utan svar. Hur ska vi kunna njuta av sommaren nu?

Hennes pojke är åtta år, medan de två flickorna ska börja förskoleklass och förskola, och alla ska från i höst gå i Råneå, vilket orsakar problem i livspusslet för familjen Jonsson.

– Jag jobbar som operationssjuksköterska och kommer tvingas gå ner i tid till hösten. Framförallt på morgnarna blir det svårt att hinna med allt, säger Ida.

– Min önskan är att man bromsar upp processen i väntan på överklagandet, och inte tömmer hela skolan nu. Ge oss en ärlig chans att invänta beslutet, säger Vitåmamman Linda Kristersson Skoog, 42 år.

42-årige Roger Ivaska, som bor med familjen i Jämtön, var med vid skolavslutningen för sonen Vide, som precis har gått ut första klass.

– Tråkigt att det också kan bli den sista för honom här på Vitåskolan, säger Roger.

– Helt okej att börja i Råneå, men jag vill helst att Vitåskolan får vara kvar, säger Vide.

Pappa Roger betonar också hur viktig Vitåskolan, med Folkets hus, har varit som samlingspunkt för hela bygden.

– Många föreningar är oroliga nu, eftersom de har nyttjat lokalerna här också. Alla tycker att dialogen med kommunen kunde ha varit mycket bättre.

Även Jämtöbon Patrik Eriksson, 49 år, gick på Vitåskolan som liten och nu var han med när dottern Hanna gick ut femte klass.

– Jag hade haft mer förståelse om skolan lades ned när jag var ung. I dag är den så mycket bättre, med den personal och undervisning som är här. Dessutom har barnen så nära till naturen. Helt obegripligt att kommunen vill stänga skolan.

Han beklagar vissa styrande kommunpolitiker som ifrågasätter byaprotesterna på ett, enligt honom, orättvist sätt.

– Vi svartmålas som "nättroll". Då ska politikerna ha i åtanke att det är tredje gången sedan 2014 som vi blir utsatta för hotet om att skolan ska läggas ned. Någonstans tar tålamodet slut, säger Patrik Eriksson.

Frågan är också vad skolans stängning innebär för Vitå- och Jämtödalen.

– För bygden har det extremt stor betydelse, både för huspriserna, inflyttningen och för alla barnfamiljer som inte får ihop livspusslet längre. Kommunen omkullkastar tillvaron för oss.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om