Vattnet åter i Råneå

Produktionen vid vattenverket i Råneå är åter igång meddelar Luleå kommun vid 07-tiden. Vattnet bör däremot kokas innan det används för mat och dryck.

LULEÅ2019-04-03 07:22

Under onsdag morgon påbörjas utpumpning till vattenledningsnätet och boende i Råneå kommer successivt att få vattnet tillbaka till sina kranar. Luleå kommun går ut med rekommendationen att fortsatt koka allt vatten för mat och dryck samt tandborstning tills vidare.

Provtagning av vattnet kommer att utföras under onsdag eftermiddag och på fredag beräknas de första provsvaren om dricksvattnets kvalitet.

– Vid stoppet var ledningsnätet trycklöst och då kan det finnas risk för läckage. Som en försiktighetsåtgärd gör vi bakterieprov på ett flertal ställen i nätet. Sen odlas proverna för att se ifall det finns några bakterier, säger Petra Viklund, VA-chef i Luleå kommun.

Driftstörningarna uppstod i samband med ett planerat underhållsarbete vid Råneå vattenverk och inget vatten kunde distribueras sedan 16.30-tiden på tisdagen.

Hur säkerställer ni att det inte inträffar igen?

– Vi har en långsiktig plan där vi ska lägga en dubbel ledning från Luleå med en reservoarvolym och det ska hindra den här typen av incidenter.

Varför bygger ni om nätet i Råneå?

– Vi vet att råvattentäkten i Andträsket kommer att försämras ur ett klimatperspektiv och målbilden är att alla medborgare ska ha dricksvatten från grundvatten i framtiden, säger Petra Viklund, VA-chef i Luleå kommun.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om