Det togs på måndagen när kommunstyrelsens arbetsutskott beslutade att godkänna en avsiktsförklaring tillsammans med Trafikverket.
– Det är viktigt att anta avsiktsförklaringen för annars får vi inte med projektet i den nationella planen, säger kommunalrådet Niklas Nordström (S).
I avsiktsförklaringen beskrivs processen i olika steg samt vilken ansvarsfördelning som råder mellan kommun och stat.
Läs mer: Resecentrum, var god dröj
Det är stora investeringar som ska till när resecentrum ska byggas och godsbangården rustas upp. I visionen finns en helt ny stadsdel med butiker, torg och en ny stor stationsbyggnad. Dessutom upp till 1 500 nya bostäder i det närliggande strandområdet.
NSD har tidigare berättat att projektet blivit försenat. År 2023–2024 är planen att större delen ska stå klart.