Klockan var strax efter 17.30 på tisdagen när de maskerade rånarna klev in i ICA-butiken, vevade med ett järnrör och hotade butiksinnehavaren, en 70-årig kvinna. Men de två personerna kom aldrig över något byte. Något skrämde dem och de lämnade butiken springandes.
Under tisdagskvällen och onsdagen har polisen förhört en mängd vittnen och fått en bra bild över rånarnas flyktväg.
- De sprang mot Majvägen och vidare mot Bergviksskolan. Sedan fortsatte de mot Lingonstigen, säger Per-Olov Andersson.
Enligt vittnen är rånarna pojkar i 15-årsåldern. En av dem var lite kortare än den andre och de var klädda i mörka kläder och huvjackor.
- Vi håller just nu på att bearbeta alla förhör, tips och iakttagelser runt händelsen och titta på vilka som kan stämma överens, säger Per-Olov Andersson som gärna vill ha in fler tips från personer som befunnit sig i området mellan 17.50 och 19.00.