Ytterligare 82 miljoner kronor frysta för misstänkt i eko-härva

Ett nytt beslut om kvarstad mot en före detta BDX-chef togs på torsdagen av Luleå tingsrätt. Totalt är nu drygt 114 miljoner kronor i tillgångar frysta för mannen.

Luleå tingsrätt tog på torsdagen beslut om att frysa tillgångar för en före detta BDX-chef på ytterligare 82,2 miljoner kronor.

Luleå tingsrätt tog på torsdagen beslut om att frysa tillgångar för en före detta BDX-chef på ytterligare 82,2 miljoner kronor.

Foto: Mattias Forsberg

Luleå2025-02-07 00:01

Sedan tidigare fanns ett kvarstadsbeslut mot den förre BDX-chefen, en man i 50-årsåldern. Det handlar om 27 miljoner kronor mot hans bolag och fem miljoner privat.

En ansökan från BDX om att låsa tillgångar värda ytterligare 82,2 miljoner i ett interimistiskt beslut avvisades nyligen av Luleå tingsrätt. Men när det var dags i rätten svängde det igen i penningtvättshärvan.

Rättens ordförande, rådmannen Benny Wernqvist, pekade på det faktum att den före detta BDX-chefen är skäligen misstänkt för grov trolöshet mot huvudman. Att misstanken omfattar den summan, och att kvarstadsbeslutet därför är proportionerligt.

– Jag tycker inte att det är proportionerligt och jag tycker inte att beloppet är rätt. Men jag förstår också utifrån lagstiftningens utformning varför tingsrätten tar beslutet, säger Anna Melander, advokat som försvarar den förre BDX-chefen.

Melander menar att beloppet är satt alldeles för högt i och med att moms ingår.

undefined
Beslutet i penningtvättshärvan är ett av många i en brottsutredning med totalt sju misstänkta.

Hon slår även fast att det är svårt att försvara sin klient eftersom BDX är målsägare, utan insyn i utredningen. Hon kan därför inte bemöta begäran på grund av sekretessen.

– Man blir liksom bakbunden i försvaret.

Sedan tidigare är tillgångar på totalt 45 miljoner frysta mot BDX förre ordförande Roger Åström.

Mot en Luleåföretagare i 60-årsåldern är tillgångar på drygt åtta miljoner belagda med kvarstad. En begäran finns inlämnad till tingsrätten om att frysa tillgångar på ytterligare 49,9 miljoner för honom.

Den förhandlingen avgörs på måndag.

Vi har sökt Advokatfirman Ståhl och partners för en kommentar.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!