Händelserikt när Notviken kryssade

Ett bortdömt mål och en utvisad spelare. Ändå fick Notviken med sig en poäng från mötet med Robertsfors.

Daniel Engberg och Notviken spelade 1–1 mot Robertsfors under lördagen.

Daniel Engberg och Notviken spelade 1–1 mot Robertsfors under lördagen.

Foto: Kurt Engström

Luleå/Fotboll2014-05-17 17:31

Det var inte bara regnet som kylde ner Tunavallen under de första 45 minuterna mellan Notviken och Robertsfors i herrtrean. Spelet värmde inte om man säger så. I alla fall inte hemmalagets.

Robertsfors ägde bollen i första halvlek, Notviken sprang mest och jagade, och i den 36:e minuten kom 0–1 genom Samir Khelifi.

– Vi är sämre i första, vi är inte där alls. Sen kommer vi ut i andra och är bra. De har väl knappt bollen fram till utvisningen, säger Notvikens lagkapten Daniel Engberg.

Andra halvlek blev en helt annan historia. Notviken flyttade fram sina positioner, höll i bollen och skapde fler chanser framåt.

– Vi skällde lite på varann i paus, sparkade i några sopkorgar och sånt där. I bland behövs det, säger Engberg om förvandlingen.

Redan i den 48:e minuten fick Notviken hål på gästernas målvakt Peter Johansson Berglund. Men målet, som Sirwan Jamshidi gjorde framspelad av Daniel Engberg, dömdes bort för offside.

– Jag tycker att jag är nedanför, jag står ju nästan vid linjen när jag slår in den, jag tyckte inte det var offside, men han (domaren) hade ju en del beslut som kanske inte var så bra, säger Engberg.

Det mest omdiskuterade beslutet kom i den 60:e minuten när Sirwan Jamshidi fick sin andra varning för dagen efter att ha fallit i motståndarnas straffområde. Domaren dömde för filmning, medan Jamshidi och Notviken hade velat ha straff.

– Det är bedrövligt. Det spelar ingen roll om han förstärker det, man hör ju att han är på honom. Då måste vi först få straff, sen kan han dela ut det gula kortet, säger Engberg.

Trots en man mindre lyckades Notviken få in en kvittering till slut. I den 72:a minuten passade Engberg fram till Lasse Johansson som kunde sätta slutresultatet 1–1.

– Det var jävligt skönt. Det hade varit jobbigt att förlora den här matchen, säger Daniel Engberg.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om