Luleå vann efter två PP-mål

Ett bra powerplayspel var Luleås segervapen mot Färjestad.
Norrbottningarna vann med 2-1 efter dubbla mål i numerärt överläge.
- Skönt att vara på vinnarspåret igen, säger måskytten Linus Klasen.

Luleå/Ishockey2013-10-10 21:29

Luleå slog Färjestad hemma under torsdagskvällen. Och det började på bästa sätt i första perioden.

Efter 04.02 prickade Johan "Fralla" Fransson in 1-0 till norrbottningarna. Målet kom i slutsekunderna av matchens första powerplay.

Och det gjorde även 2-0-målet. Den här gången var det Linus Klasen som sköt direkt när han framspelades av Chris Abbott. Ett snyggt skott som domarna fick granska - men målet godkändes snabbt.

Straff i stolpen

I andra perioden har Färjestad vaskat fram fler målchanser. Efter 16.48 revs Pontus Åberg ner av Johan Fransson i ett farligt friläge. Åberg själv tog straffen - men sköt i stolpen och ut. 

"Rautio räddar oss"

I slutperioden tryckte gästerna på och reducerade till 1-2. Men närmare än så kom aldrig Färjestad och Luleå tog tre poäng.

David Rautio storspelade i slutet av natchen.

- Vi har en bra målvakt som räddar oss i dag. Viktigt att ta tre poäng. Tre raka förluster hade inte varit roligt, säger Linus Klasen till CMore.

Men Klasen var inte helt nöjd med insatsen.

- Bra stundals. Men vi överlag gör vi en medioker insats. Ändå skönt att komma på vinnarspåret igen inför framtiden, säger han.

Luleå leder fortfarande i Coop Arena. Men det är inte självklart. Färjestads Pontus Åberg revs ner efter 16.48 i ett friläge av Johan Fransson. Straffen tog Åberg själv hand om - men han prickade stolpen och Rautios nolla är intakt.
Även Luleå träffade virket. Lucas Wallmark sköt en chanspuck som var millimetrar från att smita in. Annars var Luleå bäst i powerplay och gick på många avslut i det numerära spelet.
Skotten: 1-7 och 8-11 totalt. 
Matchfakta

Luleå-Färjestad 2-1

(2-0, 0-0, 0-1)

Första perioden:

1-0 (04.02) Johan Fransson (Linus Klasen, Chris Abbott)

2-0 (18.06) Linus Klasen (Johan Fransson, Chris Abbott)

Tredje perioden:

2-1 (13.37) Rickard Wallin (Pontus Åberg, Tomas Hyka)

Skotten: 11-19 (7-3,1-8,3-8)

Utv. Luleå: 5 x 2 min.

Utv. FBK: 8 x 2 min.

Publik: 4 212

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om