– Vi har jobbat på en lösning i många år och tycker att det som presenterats är väldigt bra. Det är klart att det kan bli negativa konsekvenser om man nu hamnar i ett läge där allting faller, säger Christer Ljunggren, chef för Vattenfall vattenkraft.
Frågan har blivit politiskt sprängstoff i samhället. Den majoritet med Socialdemokraterna och Vänstern, som fanns före valet, finns inte längre när frågan ska klubbas i fullmäktige i oktober.
Den tidigare oppositionen, alltså Framtid i Jokkmokk, Miljöpartiet, Samernas väl och Moderaterna, säger nej till affären, som innebär att Jokkmokks kommun ska bygga huset åt Vattenfall. En investering på 112 miljoner som fullt ut betalas via ett 18 år långt hyreskontrakt.
Sverigedemokraterna har vågmästarroll med sina två mandat. Tidigare har SD uttalat sig negativt om planerna men partiet har ännu inte tagit något beslut.
Läs mer: SD kan fälla nya Vattenfallhuset
Christer Ljunggren anser att det finns stora vinster både för Vattenfall och för Jokkmokks kommun med nytt hus.
– Vi är utspridda på många olika platser i Jokkmokk. I vissa fall är det dåliga lokaler. Nu kan vi få en bättre arbetsmiljö, få ihop personalen och bli effektivare på alla sätt. Samtidigt underlättar det också för besökare och för godshantering. Det blir lättare att hitta rätt.
Christer Ljunggren fortsätter:
– Vi blir även attraktivare som arbetsgivare. Det blir lättare att rekrytera och få folk att flytta hit. Ett nytt hus kan också underlätta för att få fler verksamheter i Jokkmokk. Vi tycker att placeringen som kommunen erbjudit är bra. Vår logotype syns bra. Samtidigt är det sannolikt bra för kommunen också med en stor, långsiktig arbetsgivare som syns väl.
Varför kan ni inte bygga själv?
– Vi bygger inte själv av princip. Huset i Luleå är byggt av Skanska och vi hyr det av en fastighetsägare. Samma upplägg finns i Solna, exempelvis.
Vad innebär det om uppgörelsen faller?
– I det korta perspektivet att vi sitter kvar i gamla lokaler och att det sannolikt ger en negativ stämning hos personalen. Det bekymrar mig. På sikt måste vi naturligtvis göra något, undersöka om det finns någon annan som vill bygga åt Vattenfall.
Finns det risk att verksamheter går förlorade för Jokkmokk?
– Nej, vårt engagemang för Jokkmokk är starkt och kommer att förbli så. Vi planerar ingen förändring i verksamheterna. Den risk som finns är att det blir svårare att rekrytera till gamla nedgångna lokaler.